Най-модерната и влиятелна жена в арабския свят. Без забрадката и бурката
Шейха Моса бинт Насър Ал-Миснед – втората от трите съпруги на третия емира на Катар шейх Хамад бин Халифа ал Тани, майка на седем деца, е една от първите дами на планетата и една от най-стилните дами , колкото изненадващо да звучи .Тя е политическа и социална фигура.
Животът й история е в духа на ориенталски приказки, и ако някой реши да превърне биографията на Моса в сериал, той би трябвало да е нещо в духа на „Великолепния век“. Само вместо на султан Сюлейман – престолонаследника на Катар, а вместо Хюрем – Моса, дъщеря на виден Катарски бизнесмен.
Когато е на 18 години на Moса се пада „щастлив билет“от съдбата – тя се запознава с бъдещия престолонаследник, но не бърза да се омъжи за него. Първо, тя влиза в университета в Катар в катедрата по психология, а след това учи в престижни американски университети. И след това по-късно той се жени за нея. В първите години от брачния живот жената, която сега се нарича „сивия кардинал“ на Персийския залив, се отдава на отглеждането на децата. Но тогава Катар не е толкова влиятелна страна в арабския свят, както е днес. Ситуацията се променя през 1995. Тогава съпругът Моса направи безкръвен преврат и завзе властта в страната след свалянето на баща му. Превратът подкрепен от световния англосаксонски елит, донесе известност на Катар, във връзка с неговия петролен и газов сектор,а новият емир представи на света втората си жена – красивата и образована Моса.
Шейха Моса е отговаряла за хуманитарни и благотворителни програми и, все по-често започва да се появява в публичното пространство в зашеметяващи тоалети от най-добрите модни къщи в света.
Шейха Моса носи и панталони, и плътни рокли ,които подчертават красивата и фигура.
В прогресивения образ на Моса, според експерти, няма и намек за истинската ситуацията в Катар, където жените се обличат в абая (черни рокли до пода), забрадки или никаб (черна шапка, която покрива цялото лице с тесен процеп за очите) – като цяло, както и другаде в арабския свят. Моса е тюрбан, и в свободното си време се разхожда с рокли и панталони.
Моса е разкритикувана и във връзка с агресивните икономическите политики на Катар – малката държава в Персийския залив е обвинена за дъмпинг на цените на газа и опит да улови максимален сегмент на пазара на природен газ в света. В допълнение, Катар спонсорира радикални групировки от цял свят, които, разбира се, наистина не се вписват в изискания стил на шейховете.
Шейха Моса, за разлика от съпругите на владетелите на други страни в Персийския залив, има редица национални и международни позиции, включително почетната длъжност на ръководител на Фондация Катар за образование, наука и развитие на Общността, председателят на Висшия съвет по въпросите на семейството; Заместник-председател на Висшия съвет по въпросите на образованието; Специалният пратеник на ЮНЕСКО. Моса създаде и арабски демократична фонд, в който съпругът й направи първото плащане в размер на $ 10 милиона. Основната цел на фонда – да се насърчи развитието на свободни медии и гражданско общество.
Също така, Шейха Моса е инициатор на научния и технологичен парк Катар, който беше открит в края на 2008. Там е привлякла 225 милиона инвестиции, включително от такива водещи световни компании като Microsoft, Shell и General Electric. Моса построи и в покрайнините на Доха, столицата на Катар, „Гран да Образованието“ – университетски град, където учениците да слушат лекции от водещи професори от американски университети.
Самата шейха Моса има почетни докторски степени на Virginia Commonwealth University, Texas A & M University, Carnegie Mellon University, Imperial College London и Джорджтаунския университет. От 2010 г., е една дама–командир на Ордена на Британската империя.
Moса е на 54 години в момента. Тя изглежда наистина страхотно. Някой е изчислил, че за 12 пластични операции тя е похарчила около $ 2 милиона. Тези, които са имали честта да работят с нея във връзка с дейността на фонда се възхищават способността и да работи всеотдайно, отбелязвайки нейното постоянство,целеустременост, авторитет и – представете си! – нейният Феминизъм !
Именно един от петимата синове на Моса Taмим стана наследник на шейх Хамад, на съпругът на Моса. Това е един много важен щрих към портрета за нея, защото в допълнение към Моса,Хамад има още две жени, и общия брой на неговите наследници – Двадесет и седем души. Но именно Tамим през юни миналата година стана четвъртия владетел на Катар,признат от баща си.По-точно, самият баща, без преврати и размирици подаде юздите на страната в ръцете на сина на Моса.
За влиянието, което оказва Моса върху съпруга си и съответно в държавните дела, в Катар се носят легенди.
И не само в Катар. Моса влезе в списъка на 100-те най-влиятелни жени в света според списание „Форбс„. Говорят даже ,че дори з шейх Хамад се омъжва за трети път не от страст, любов или ползи, а независимо от Moса,за да покаже, че силата и не е неограничена. И все пак, няма друга жена може да заеме мястото на Моса, която е станала експерт по дипломатически протокол и международно етикет и очевидно намери „ключа“ към сърцето и ума на шейха, по време на чието царуване малкия Катар започва да процъфтява.
Фондът е създаден под патронажа на Моса до финансиране и организиране на начално образование за децата, живеещи в бедни страни, както и във военни зони (във всички 34 държави, включително и Чад, Бангладеш, Кения).
Шейха Моса казва: „Вижте с очите си как тези деца живеят – това не е едно и също нещо, за да чуете или прочетете за тях. Тези деца са принудени да се борят за елементарни човешки права, например, да учат и живеят в нормални условия. Предположих, че училището може да има недостиг на учители и оборудване. Но тези класни стаи, те не могат дори да се нарекат такива! Няма значение какво казваме или правим, че не е достатъчно, но аз искам да се създаде поне едно училище, което ще стане образец за стандарт.Децата го заслужават
Превод: Елена Колева
по материал на http://www.yapokupayu.ru